Quantcast
Channel: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
Viewing all articles
Browse latest Browse all 289

Upamiętnienie żołnierzy NZW z oddziału st. sierż. "Roja"

0
0
Upamiętnienie poległych żołnierzy NZW z patrolu plut. Władysława Grudzińskiego "Pilota", Popowo Borowe, 26 czerwca 2016
[kliknij w plakat aby powiększyć]
W imieniu organizatora - Burmistrza Nasielska - serdecznie zapraszam na uroczystość upamiętnienia żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", poległych w 1950 roku w Popowie Borowym oraz Mini-Piknik Militarny , które odbędą się w dniu 26 czerwca 2016 r. (niedziela).

Szanowni Państwo!

Mam zaszczyt serdecznie zaprosić wszystkich, którym bliska jest nasza historia, a w szczególności dzieje Nasielskiej Ziemi, na obchodzone po raz trzeci uroczystości upamiętnienia żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego poległych w dniu 23 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym w nierównym boju z obławą zorganizowaną przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Bohaterskim Żołnierzami Niezłomnymi byli członkowie patrolu z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" w składzie:
  • plut. Władysław Grudziński "Pilot" (dowódca patrolu)
  • st. strz. Kazimierz Chrzanowski "Wilk"
  • st. strz. Czesław Wilski "Brzoza", "Zryw"
  • st. strz. Hieronim Żbikowski "Gwiazda"
Tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę 26 czerwca. Rozpoczniemy je o godz. 12.00 mszą św. polową w intencji naszych Żołnierzy Niezłomnych, która zostanie odprawiona przy krzyżu pamiątkowym znajdującym się w Popowie Borowym (przy drodze wojewódzkiej nr 622). Po mszy św. odbędzie się Apel Pamięci, a następnie złożymy pod krzyżem kwiaty.

Druga część uroczystości będzie miała miejsce na terenie Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym.
Na początku zaprezentuje się Nasielska Orkiestra Dęta. Kolejnym punktem programu będzie prelekcja historyczna na temat Żołnierzy Niezłomnych, którą obiecał nam wygłosić wybitny historyk i Senator RP – prof. Jan Żaryn. Naszym zamiarem jest odkrywanie i stałe przybliżanie Żołnierzy Niezłomnych wszystkim mieszkańcom Gminy Nasielsk, szczególnie tym młodym, również poprzez żywe lekcje historii. Dlatego też ważnym elementem tegorocznych obchodów będzie „Mini-Piknik Militarny – Obozowisko Żołnierzy Niezłomnych”, którego organizatorem jest Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie. W ramach obozowiska dostępne będą do obejrzenia eksponaty związane z Armią Krajową, m.in. sprzęt obozowy, szpital polowy, broń i ekwipunek, wyposażenie wojskowe, dwa zabytkowe pojazdy i polską armatę. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych: zabytkowe pojazdy posłużą do odbycia krótkich przejażdżek, w szpitalu polowym odbędą się zajęcia profilaktyczne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i zasad bezpieczeństwa, będą też drobne pamiątki i nagrody. Wszystkim na pewno spodoba się strzelnica sportowa ASG, na której pod okiem animatorów będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy z repliki broni. Obsługę pikniku stanowić będą rekonstruktorzy z Muzeum 2 Korpusu Polskiego w mundurach historycznych. Dodatkowo zapraszam do obejrzenia wystawy bannerowej „Polscy Dowódcy” i „2 Korpus Polski” oraz plansz przedstawiających Żołnierzy Niezłomnych. Dla wzmocnienia ciała każdy będzie mógł skosztować pysznej grochówki. Planujemy również inne atrakcje.

Uroczystościom przy krzyżu oraz na terenie Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym towarzyszyć będzie wystawa plenerowa "Po nici światła cz. II Podziemna Armia powraca" w formie bannerów nawiązujących kształtem do skrzydeł husarskich, na których znajdują się sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Wystawę tę zaprezentujemy dzięki przychylności kierownictwa Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Warto dodać, iż wystawa ta miała swoją premierę podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości przy szkole zamierzamy również przeprowadzić akcję zbierania podpisów popierających wniosek do Ministra Obrony Narodowej o pośmiertne mianowanie na wyższe stopnie wojskowe st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” oraz naszych bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych, których upamiętniamy w Popowie Borowym.

Patronat honorowy nad uroczystościami w Popowie Borowym sprawują: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Pan dr Łukasz Kamiński oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zaś patronat medialny: Ciechanowskie Pismo Historyczne REDUTA, Czasopismo Samorządu Gminnego „Życie Nasielska” oraz serwis internetowy – podziemiezbrojne.box.pl.

Raz jeszcze serdecznie zapraszam wszystkich do Popowa Borowego w niedzielę 26 czerwca. Oddajmy wspólnie hołd naszym Bohaterom. Ale też niech to spotkanie w pierwszą niedzielę tegorocznych wakacji będzie dobrym otwarciem wolnego czasu dla dzieci i młodzieży poprzez zabawę z historią.

Z poważaniem
Burmistrz Nasielska

Bogdan Ruszkowski


St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój"  na czele oddział u, 1948 r.

22 czerwca 1950 roku PUBP w Pułtusku otrzymał doniesienie agenturalne, że we wsi Popowo Borowe (pow. pułtuski) przebywa czteroosobowy patrol z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", dowodzony przez plut. Wacława Grudzińskiego "Pilota". Zorganizowano obławę, w której wzięło udział około 2 tysięcy żołnierzy KBW i funkcjonariuszy UB. W akcji przeciwko  czterem partyzantom użyto samochodów pancernych i samolotów, które koordynowały ruch pododdziałów (m.in. 3. batalion 10. pułku KBW dowodzony przez kpt. K. Kanię).

Okrążono wieś przypuszczając, że oddział ukrywa się w zabudowaniach Kazimierza Chrzanowskiego "Wilka". W chwili pojawienia się wojska "Pilot" sądził, że jest to niewielki pododdział, tak więc postanowił dobrać trzech miejscowych, zaufanych ludzi i uzbroić ich, aby tak wzmocnionym patrolem przebić się do lasu. Gdy wszedł na drzewo z lornetką zorientował się, że wojska jest znacznie więcej niż początkowo sądził. W tej sytuacji "Pilot" odesłał uzbrojonych cywilów do domu, aby niepotrzebnie ich nie narażać, swoim żołnierzom dał rozkaz, by kierowali się do lasu, a sam pozostał na pozycji i osłaniał ich z broni maszynowej. Niedługo później, przebiegając przez drogę, został ranny w nogi lecz czołgając się zdołał dotrzeć do swoich kolegów. Z samolotu podawano wojsku przez radiostację dokładne miejsca pobytu partyzantów, na których nacierano samochodem pancernym.

Walka trwała prawdopodobnie do wyczerpania się partyzantom amunicji; wcześniej spalili oni swoje dokumenty. Około południa, 23 czerwca 1950 roku KBW i UB całkowicie zlikwidował patrol plut. Władysława Grudzińskiego "Pilota", w składzie: st. strz. Czesław Wilski "Brzoza", "Zryw", st. strz. Hieronim Żbikowski "Gwiazda", st. strz. Kazimierz Chrzanowski "Wilk". Naoczni świadkowie przypuszczają, że partyzanci zastrzelili się sami, ponieważ wszyscy mieli rany postrzałowe w skroniach. Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" chciał pomścić straconych kolegów, lecz było to niemożliwe, ponieważ budynki zdrajcy były strzeżone kilka miesięcy przez KBW, prawdopodobnie aż do śmierci "Roja" w maju 1951 roku.

Partyzanci z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" (patrol "Pilota") zamordowani przez komunistów 23 VI 1950 r.: plut. Władysław Grudziński "Pilot" (leży drugi od lewej), st. strz. Kazimierz Chrzanowski "Wilk", st. strz. Czesław Wilski "Brzoza", "Zryw", st. strz. Hieronim Żbikowski "Gwiazda".

Plut. Władysław Grudziński "Pilot", zdjęcie pośmiertne wykonane przez UB.

St. strz. Hieronim Żbikowski "Gwiazda", zdjęcie wykonane przez UB.

Tablica pamiątkowa w miejscu śmierci plut. Władysława Grudzińskiego "Pilota" i trzech żołnierzy z jego patrolu w Popowie Borowym dn. 23 czerwca 1950 r.

Obejrzyj film Jerzego Zalewskiego:
Elegia na śmierć "Roja"


Więcej na temat st. sierż. "Roja" czytaj:


Strona główna>
Prawa autorskie>

Viewing all articles
Browse latest Browse all 289

Latest Images

Trending Articles