Alicja Paczoska-Hauke
"Szary", "Ryś", "Mściciel"… Żołnierze podziemia niepodległościowego na Kujawach Wschodnich (1945–1947)
Bydgoszcz–Gdańsk 2013, 392 s. + 24 s. wkł. ilustr.
Publikacja uzupełnia ważną lukę w badaniach nad powojennym podziemiem zbrojnym. Pozornie zdawać by się mogło, że w północnej Polsce po 1945 r. podziemie niepodległościowe faktycznie nie istniało. Tymczasem również na Kujawach funkcjonowały grupy zbrojne, tworzone niemal spontanicznie przez byłych żołnierzy Armii Krajowej, dezerterów z ludowego WP oraz patriotyczną młodzież gimnazjalną, która dopiero wchodziła w dorosłe życie. Dla niej walka z okupantem sowieckim była wezwaniem, któremu chciała sprostać.
Na pograniczu Kujaw i Wielkopolski swoją działalność w latach 1945-1947 prowadziły trzy duże oddziały zbrojne:
Jerzego Gadzinowskiego "Szarego"
Gabryela Fejcho "Ognia"
Antoniego Fryszkowskiego "Rysia"
Wywodziły się one ze środowiska akowskiego, ale od grudnia 1945 r. wchodziły w struktury Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Niniejsza publikacja obala wiele mitów, które wprowadziła historiografia komunistyczna na ich temat. W części pierwszej publikacji przedstawiono genezę, działalność i likwidację tych grup przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. O tym, że walka między przedstawicielami nowej władzy a mieszkańcami tego regionu była zacięta, może świadczyć skala represji, jaką wymierzono przeciwko powstańcom antykomunistycznym. Aż 36 żołnierzom podziemia, którzy działali na tym terenie, wymierzono karę śmierci, na 17 z nich ją wykonano. Sześć osób zmarło w więzieniach, a 20 innych zginęło w potyczkach z funkcjonariuszami grup operacyjnych. Prawie dwustu mieszkańców powiatów: Włocławek, Nieszawa, Koło i Konin, na terenie których działały te oddziały, otrzymało wyroki skazujące z powodu swoich powiązań z podziemiem. Za współpracę z podziemiem niepodległościowym aresztowano setki osób, wielu z nich złamano życie.
W części drugiej publikacji przedstawiono 406 krótkich biogramów członków i współpracowników podziemia zbrojnego. W tym wykazie ujęto dowódców oddziałów, partyzantów oraz osoby najbardziej represjonowane przez aparat bezpieczeństwa z powodu kontaktów z podziemiem zbrojnym. Książka może być cennym źródłem informacji dla osób zainteresowanych tragicznymi losami żołnierzy wyklętych.
Książka jest 34 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.
Informacje o możliwości nabycia książki:
O działalności antykomunistycznego podziemia na Kujawach czytaj więcej:
- - Całe szczęście, że Jurek nie jest już bandytą, tylko bohaterem... [Gazeta pomorska.pl]>
- Działalność zbrojna przeciwko władzy ludowej oddziału Jerzego Gadzinowskiego "Szarego" na Kujawach w 1945 r.>
- Mordowali bez litości? [ddwloclawek.pl]>
- Wielkopolski "Ogień">
- Uroczystość poświęcenia płyty nagrobkowej ś.p. Gabryela Fejcho>
- Sesja o tragicznych losach żołnierzy wyklętych>
- Antoni Fryszkowski [wikipedia]>
- Antoni Fryszkowski - dla społeczeństwa niebezpieczny i niepożądany>
- 65. rocznica śmierci Antoniego Fryszkowskiego ps. „Ryś">
Wsparcie>