Quantcast
Channel: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI
Viewing all articles
Browse latest Browse all 289

Strażnicy pamięci o Żołnierzach Wyklętych

$
0
0
Zakończono renowację obelisku kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" w Kijanach
                  
Teraz młode pokolenie, przyszła na nas kolej,
nie chcę żyć w cieniu pomników Armii Czerwonej...

Tadeusz Polkowski (Tadek Firma Solo), "Powstanie"

W imieniu "Narodowej Łęcznej" miło mi jest poinformować o zakończeniu renowacji obelisku kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" na cmentarzu parafialnym w Kijanach.

Pomnik w Kijanach przed renowacją.Prace renowacyjne nad obeliskiem były już trzecim wspólnym projektem odnowy pomników przeprowadzonym przez działaczy Narodowej Łęcznej i kibiców Górnika Łęczna. Obelisk w Kijanach postawiono ok. 20 lat temu dla upamiętnienia bohaterskiego czynu żołnierzy kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" oraz ppor. Kazimierza Głowackiego ps. "Bartosz". Pierwszy i zarazem jedyny atak na pomnik odbył się niecały miesiąc po jego odsłonięciu. Został oblany przez nieznanego sprawcę czerwoną farbą.  Wraz z upływem lat oraz pod wpływem warunków atmosferycznych zaczął jednak niszczeć. Przez ten okres nie był poddawany żadnej gruntownej renowacji i dlatego wygląd jego w ostatnim czasie nie był najlepszy.


Renowacja obelisku zajęła sześć dni. W ramach tego projektu odnowiono monument, ogrodzenie oraz została położona płyta chodnikowa wokół cokołu. Ważnym elementem prac było także usunięcie farby z kamienia, mchu i porostów. Odrestaurowany został także krzyż, orzeł i znajdująca się pod kamieniem tablica, którą odmalowano, a  litery zostały pokryte złotą farbą. Dzięki temu tekst staje się bardziej wyraźny i czytelny. Całkowity koszt prac wyniósł 700 złotych. Po renowacji obelisk zyskał zupełnie nową kolorystykę i swój dawny blask. W przyszłym roku planujemy ciąg dalszy projektu związanego z renowacją pomników.Nasze działania niejednokrotnie spotkały się z dużym zainteresowaniem i poparciem, co jeszcze bardziej motywuje nas do działania - mówią członkowie Narodowej Łęcznej. To dowód na to, że akcje, które dotychczas zostały przeprowadzone są sumą wysiłków wszystkich osób skupionych wokół grupy Narodowa Łęczna, ich talentów, czasu, pracy i wielkiego zaangażowania.Poniżej dotychczasowe działania łęczyńskich patriotów związane z renowacją pomników:
Źródło: Narodowa Łęczna>
Strona główna>


Viewing all articles
Browse latest Browse all 289

Latest Images

Trending Articles


Nowy podnośnik koszowy ISUZU D-Max 4x4 14m Socage A314


Żeberka po koreańsku


WWE 2K18 Spolszczenie


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]


Zapiekanka warzywna z serem feta


Xiegu x6100


Farming Simulator 17 Spolszczenie – Spolszczenie FS 17 PL


Wznowienie - Przygody Filonka Bezogonka


Zielona Siódemka


Smoczy Książę / The Dragon Prince (2018) Sezon # 1.WEB-DL.H264.AC-3.1080p.MDA...